Kriochirurgia

Kriochirurgia jest metodą destrukcji tkanki za pomocą niskich temperatur. Przyjmuje się, że tkanka ulega martwicy w temperaturze od -5 do -21 st.C. Szybkie zamrożenie a następnie rozmrożenie powoduje nieodwracalne zmiany w komórce, które prowadzą do martwicy tkanki.

W przeciwieństwie do innych sposobów niszczenia tkanki (chemicznych lub diatermicznych) zamrożenie jest sposobem zupełnie odmiennym. Po rozmrożeniu tkanka swym wyglądem przypomina tkankę zdrową, nie mniej została zniszczona w sposób nieodwracalny. W momencie mrożenia łatwo odróżnić tkankę zamrożoną od otaczających tkanek, w ten sposób precyzyjnie można określić zasięg mrożenia.

Przewaga kriochirurgii polega na tym, że jest to metoda bezbolesna i bezkrwawa, unika się praktycznie możliwości zakażenia rany, jedyną ujemną stroną jest to, iż nie uzyskujemy materiału do badania histopatologicznego. Zastosowanie tej metody wymaga przeprowadzenia pełnej diagnostyki zmienionego chorobowo miejsca przed wdrożeniem leczenia.

Zalety kriochirurgii:

  • jest metodą bezbolesną, nie wymaga znieczulenia
  • po zamrożeniu zniszczone tkanki ulegają samoistnej demarkacji bez potrzeby ich usuwania
  • obszar goi się bezbliznowo, co daje doskonałe efekty kosmetyczne i czynnościowe
  • praktycznie nie daje powikłań
  • zabieg może być powtarzany wielokrotnie, a leczenie można rozłożyć na etapy
  • cieszy się dużym stopniem akceptacji ze strony pacjentów
W ginekologii metoda ta znajduje szczególnie zastosowanie do leczenia nadżerek nie będących bezpośrednio stanami przedrakowymi, które jednak powodują takie dolegliwości jak upławy czy krwawienia. Ponadto zmiany kolposkopowe, takie jak punkcikowanie, poletkowanie, leukoplakia i nietypowa strefa regeneracji, które przy prawidłowych obrazach cytologicznych i histopatologicznych powinny być traktowane jako stany przedrakowe i usuwane. Usuwania wymagają również brodawczaki. Szczególnie kriochirurgia przydatna jest do usuwania brodawczaków i kłykcin sromu. Kriochirurgia cechuje się szczególnie wysoką skutecznością w leczeniu infekcji HPV (Human Papilloma Virus) - wirusem brodawczaka ludzkiego.


Wstecz